Melounoviště 2021
Tak jako již každý rok jsem se pustil do roubování melounů a hadovek. Semena melounů vyklíčila jakž-takž, ale vzhledem k vysetému množství je jich nakonec nadbytek. Se semeny tykve fíkolisté (hadovky) a Sprinter (melouny) problém nebyl žádný. Mám naroubovánu první várku hadovek a melounů Bečka medu. Podnože hadovek jsem přesadil do kelímků, Sprintery jsem narouboval přímo v sadbovači. Postupy roubování jsem popisoval již mnohokrát, takže jen krátce o uchování roubovanců. První dva-tři dny šly do černé plastové bedny, nyní jsou již v průsvitné na denní světle jižní verandy, protože venku je stále kosa a nechce se mi to přenášet. Rosil jsem je jen po naroubování, s vlhkostí to nechci přehánět. Jakmile bude vidět znatelný růst, tak půjdou i s bednou do skleníku (nebo ven) na otužování.
Prozatím jsou všechni roubovanci v pořádku, pozoruji jen snahu podnoží vyrůstat z místa roubování. Tyto lístečky je třeba odstranit hned v zárodcích, aby šla veškerá energie do roubu. Tykev fíkolistá má mohutný růst a odhadnout načasování výsevů pro roubování je trochu složitější než u Sprintera, navíc stonek okurky je oproti melounům hranatý a bývá v této době slabší. Naroubovaných mám 10 hadovek, pět klasické velikosti a pět mini. Vzhledem k síle stonků jsem asi tři okurky narouboval způsobem "mezi listy", ostatní (včetně všech melounů) šikmo proti děložnímu lístku.
Na smímcích jsou zachyceni roubovanci, na posledních dvou pak melouny různých odrůd a nahrnkované podnože Sprinter.
17.7.2021
Od roubování uběhla již nějaká doba a některé melouny narostly do sklizňové velikosti. Jedná se o rannou výsadbu do tunelu z bílé netkanky, která melouny ochránila před nepřízní počasí. Druhá várka měsíc čučela v mokru a zimě, třetí výsadba ji předběhla. Třetí byla ze záložních sazenic a byla vysazena až do teplého počasí. Druhá (hlavní) výsadba již také nasadila na plody, ale nemá zdaleka tak bohatý porost jako ta třetí, o měsíc později vysazená. Druhou výsadbu navíc podryl krtek a situace je podobná jako u kukuřice. V místech, kde byla půda zkypřena a pravidelně zalévána, se samozřejmě soustředí podzemní život a právě za ním se krtek (nebo něco jiného?) stahuje.
Zde je porost třetí výsadby, některé plody mají velikost tak do půl kila, většina je pár dnů po odkvětu.
Porost první výsadby a plody, které mohou být asi tak 3-4 týdny po odkvětu.
Melouny jsem zaléval jen v době největšího sucha, první várka již zálivku nepotřebuje. Nyní je na řadě již jen ošetření proti chorobám, škůdcům a pravidelné přihnojení, nejlépe na list. Pro tvorbu obrostu používám Kristalon start, pro finální nasazení plodů pak plod a květ, nebo hnědý Kristalon určený pro hydroponii. Možná bych mohl zkusit i Drafos, což je dvousložkové hnojivo s vysokým obsahem draslíku a fosforu, to v případě, že již není potřeba "zvětšovat" listovou plochu.
14.8.2021
Uplynul zhruba měsíc a melouny z prrvní výsadby jsou již sklizeny. Úroda bohatá a kvalitním, porosty na zahradě zdravé. Ve skleníku by měly dozrávat první plody cukrového melounu. Zatím však nemění barvu a ani nevoní, což jsou příznaky zralosti. Fotky řeknou více